Prečo 10-mesačná dcéra po zeleninových príkrmoch vracia?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

moja 10-mesačná dcéra odmieta akýkoľvek príkrm, okrem ovocných. Ovocné je s chuťou a nič jej z nich nie je. Ide o kupované ovocné príkrmy rôznych druhov. Z akýchkoľvek iných ju napína na vracanie a odťahuje mi ruku alebo sa odťahuje ona. Odmieta napríklad samotnú mrkvu, zemiaky, vývar, ale aj kupované zeleninové príkrmy. Bojím sa už čokoľvek skúšať, nakoľko sa niekoľkokrát z takého zeleninového alebo mäsovo-zeleninového príkrmu povracala, aj keď z toho nezjedla ani 1 celú lyžičku. Vracala po pár hodinách od príkrmu na niekoľkokrát, až kým všetko nevyvrátila, potom bolo dobre. Možno je chyba, že keď to nechcela, skúsila som neskôr aj zmiešať s ovocným, ale ani to nepomohlo, cítila to tam. Vracala asi 4-5x za posledné dva-tri mesiace.

Podotýkam, že väčšinou idem na istotu a dám jej jednoducho ovocný príkrm a neriešim to, lebo ma viac zamestnáva staršie dieťa s podozrením na autizmus. No takto sa nenaučí jesť normálne. Náš pediater je maximálne vyťažený, a keď tam prídeme, sme vybavení za pár minút, počas ktorých ešte navyše malá plače tak, že si nepočujem vlastné slová. Preto skúšam získať informácie, tipy, aj takto, kým sa vyberiem k pediatrovi. Očakávam totiž, že mi aj tak povie, že si treba zapisovať, kedy sa to stalo a čo jedla. Už minimálne dvakrát sa to stalo v deň, keď jedla kupovaný zeleninový príkrm s kuracími prsiami Hami, ten jej už samozrejme nedám.

Nemala by podstúpiť nejaké vyšetrenie kvôli tomu vracaniu?

Mám sa vrátiť k jednozložkovým príkrmom, s tým, že keď zje len pol lyžičky, tak iné už nedostane, len mlieko?

Je to ešte v tomto veku v poriadku, keď takéto príkrmy odmieta?

Ďakujem

Dobrý deň,

odmietanie príkrmov je v podstate bežné, ale nie je úplne bežné vracanie po nich.

Skúsila by som to, čo presne popisujete - jednozložkové príkrmy so zapisovaním aké reakcie sú po príkrmoch. Takéto vracanie niekoľko hodín po príkrme môže signalizovať formu alergickej reakcie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas