Prečo 20-mesačné dieťa nevie žuť?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

dcéra má 20 mesiacov a stále odmieta žuť. Zje len také kusy, ktoré dokáže prehltnúť. Všetko ostatné buď vypľuje alebo ju napína, prípadne sa povracia. Keď si zoberie piškótu a odhryzne väčší kus, tak ho nerozhryzne, chce ho prehltnúť a potom sa povracia. Čiže jej musím vždy pripravovať jedlo, ktoré má má riedku konzistenciu. Každý obed musí byť "omáčkový". Ak nie je, musím jej to zaliať polievkou. Ovocie zje len úplne drobné, napríklad čučoriedky, ríbezle. V stolici sa u nej vždy objavujú celé kusy ovocia alebo zeleniny. Už som z toho zúfalá.

Ako ju mám naučiť prežúvať?

Treba tomu dať jednoducho ešte čas?

Nie je to zlé aj pre jej žalúdok, keď napríklad aj halušky prehĺta celé a vôbec ich nerozhryzne?

Ďakujem

Dobrý deň,

žalúdku je jedno v akom stave sa do neho potrava dostane. Kyseliny rozložia všetko, len im to bude trvať dlhšie.

V tomto veku už deti jedia kúsky v strave. Je pár výnimiek, ktorým to trvá do 2. roku. Ak by to pretrvávalo dlhšie, tak je vhodné riešiť to s pediatrom. Dovtedy len trpezlivo ponúkať väčšie a väčšie alternatívy, prestať mixovať, začať iba pučiť. Začať s chlebíkom, banánom a vysvetľovať jej, že má zúbky a mala by ich používať ako ich používate vy. Ukazovať si v knižkách, že sa jedia kúsky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas