Prečo 4-mesačná dcéra odmieta umelé mlieko?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

mám skoro 4-mesačnú dcérku, ktorá je od narodenia kŕmená UM. Najprv Nutrilonom 1, potom Nutrilonom Comfort and Colics kvôli bolestiam bruška. Spočiatku dosť pribrala, má cez 7 kg (pôrodná hm bola 3 500 g). Dožadovala si veľa mliečka, no posledné týždne papá slabšie. Dávam jej jesť 6x denne a nedopije ani 120 ml. Inak je to spokojné, usmievavé a šťastné bábo. Pri pití najprv časť vypije, potom sa začne napínať, krútiť, bije do fľaše a odstrkuje ju preč. Alebo si ani nenechá vopchať cumlík do úst, len ho jazykom vystrkuje von a usmieva sa na mňa. Skúšala som aj fľaše s rôznym cumľom a bez efektu. Mám pocit, že má nedostatočný príjem na svoju váhu. Zdá sa mi, že aj menej ciká. Upokojujem sa len tým, že onedlho začneme s prikrmovaním a bude jej chutiť, keďže mlieko odmieta.

Čo by mohlo byť príčinou odmietania mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčinu len z tohoto asi nenájdeme. Skôr Vám skúsim navrhnúť, aby ste jej skúšila dať mlieko v polospánku, prípadne v úplne inej polohe na akú je zvyknutá, prípadne od inej osoby.

Ak je spokojná, usmievavá a psychomotoricky napreduje, pri postupnom váhovom náraste, tak si myslím, že vás "zachráni" prikrmovanie, s ktorým môžete začať postupne od ukončeného 4. mesiaca.

Ak však menej ciká (menej ako 6 plienok denne), moč smrdí, či je koncentrovaný, je to určite dôvod na vyšetrenie lekárom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas