Prečo je náš novorodenec stále nepokojný?

Zodpovedané
25. mar 2019

Dobrý deň,

moje dieťa má 4 týždne. Dojčím ho a dokrmujem. Po napapaní spí iba hodinku a potom iba plače. Strašne málinko cez deň prespí. Je veľmi nepokojný a veľa času preplače. Kaká aj ciká dobre.

Nemôže mať neurologické problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas prvých 6 týždňov sa novorodenec nastavuje na svoj režim. Novorodenci sa často dožadujú dojčenia každých 1,5 -2 hodinky (môže k tomu prispievať aj nesprávna technika dojčenia). Po 6 týždňoch by už mal mať nastavený správny režim (dojčenie po 3-4 hodinových rozostupoch). Treba synčekovi dávať papkať kedy si zapýta (tzv. dojčenie podľa požiadaviek dieťaťa) a venovať sa mu.

Niektoré deti však zvyknú plačú viac, napriek tomu, že im nič iné nie je (dobre kaká, ciká, je prebalený, napapaný, pestuje sa, vy v strave nepijete kofeín, alkohol, nefajčíte?). Treba sa synčekovi venovať, pestovať ho, prihovárať sa mu.

Na otázku či môže alebo nemôže mať neurologické problémy sa cez internet nedá odpovedať, Váš pediater ho sleduje, bude vidieť ako psychomotoricky napreduje a podľa toho sa zariadi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas