Prečo má štvorročný syn stále hnačku po doužívaní antibiotík?

Zodpovedané
26. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hnačky u štvorročného syna. Pred dvomi týždňami bol chorý a užíval Amoksiklav. Počas liečby mu boli podávané aj probiotiká s dodržaným odstupom od antibiotík. Všetko bolo v poriadku.

Problém nastal po doužívaní antibiotík. Od skončenia liečby sa syn trápi s hnačkou a stále hovorí, že ho veľmi bolí bruško. Naša doktorka tvrdí, že rozvrat mikroflóry môže trvať aj mesiac. Probio podávaj aj naďalej.

Dali sme urobiť rozbor stolice a výter. Teraz čakáme na výsledky.

O aký problém ide a čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tak ako Vám povedala pani doktorka. Po liečbe ATB sa gastrointestinalny trakt môže dávať dokopy aj mesiac.. Dávajte probiotiká naďalej ako aj dávate.

Otázne je aké máte, lebo na trhu je množstvo probiotík, ktoré reálne neobsahujú baktérie, ktoré by mali o tom sa treba poradiť s lekárnikom/lekárom.

Dokonca sú tieto "fejkové" probiotiká aj drahšie ako tie reálne lepšie. Preto si my ako kupujúci myslíme, že sú lepšie (drahšie však ani v tomto prípade nerovná sa vždy aj lepšie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas