Prečo má trojmesačné bábätko redšiu stolicu?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň,

naša trojmesačná dcérka má už takmer tretí týždeň redšiu stolicu. Má ju len raz denne, zvyčajne ráno. Prekakaná je celá plienka. Väčšina je vsiaknutá a čo už nevsiaklo do plienky, tak sa prelieva po plienke.

Párkrát sa v nej objavili aj také malé čierne bodky a niekedy aj hlien. Malá je plne dojčená a ja som nemala nijaké zmeny v stravovaní. Jedno ráno naložilo takto do plienky a odvtedy má už lem takúto stolicu. Bruško má mäkké a nemyslím, že by ju bolelo alebo bola nafúknutá. Akurát si viac aj poprdkáva ako doteraz. Inak je spokojná.

Dovtedy mala ukážkovú praženicovú stolicu. V tomto období sme mali aj pár večerov uplakanejších, ale nič hrozné. Dcérka zaspáva sama v postieľke na spievane a hladkanie. Len pár večerov proste plakala a utíšila sa pritúlená pri mne a s cumlíkom. Prsník ani nechcela.

Čím to môže byť?

Mám niečo zmeniť ja v stravovaní, alebo to môže byť obdobie, resp. zuby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

konzistencia stolice sa môže meniť.

Skúsila by som Vám poradiť na týždeň úplne vyradiť laktózové produkty - kúpte si bezlakto jogurty, mlieko aj maslo. Nemusí zmena konzistencie stolice znamenať ale vôbec nič, skôr tie čierne bodky by mohla byť krv - ťažko z fotografie hodnotiť, preto len vyskúšať túto "diétu" Vás ako dojčiacej mamičky.

Ak je však dievčatko inak spokojné, je to dobré znamenie a pravdepodobne o nič nepôjde.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas