Prečo ročný synček ešte neukazuje?

Zodpovedané
31. mar 2022

Dobrý deň,

moja kamarátka ma vystrašila autizmom. Na nič iné nemyslím a neustále syna kontrolujem/sledujem. Syn bude mať budúci týždeň 1 rok. Dôvod, prečo vám píšem je ten, že neukazuje prstom, nedáva papá a netlieska.

Je veľmi zlatý chlapček, usmievavý, na každej blbosti sa smeje a usmieva sa, niekedy aj nasilu, aby som sa smiala na ňom.
Očný kontakt má veľmi silný, čaká na moje reakcie, na môj úsmev, na môj očný kontakt.
Na meno tiež reaguje primerane. Rozumie všetkému, čo od neho chcem. Jediné slovo NIE niekedy nechce počuť.
Keď niečo nové chytí do ruky, nejakú blbosť, predtým, než si ich dá do úst pozrie sa na mňa a čaká, či môže alebo nie. Keď poviem nie, tak to hodí na zem.
Keď má niečo nové v ruke, alebo aj starú hračku, pôda mi ich sám od seba, aby som sa pozrela nato.
Keď sa napríklad hrá a spadne mi niečo na zem, alebo otvorím šuflík a počuje, tak hneď sa príde pozrieť.
Na nových miestach je strašne rád, smeje sa, teší sa a pozerá s otvorenými ústami.
Nemal koliky, nemali sme problémy s tuhou stravou.
Od druhého mesiaca prespí noc.
Od 10. mesiaca mi 4x ukázal prstom na veci, ktoré chcel. A keď som ho prosila, aby mával rukou, tak asi 2 týždne mi to robil vkuse, aj na bábätká v obchode. Ale prestal s tým. Dáva papá zriedka kedy.
Jediné, na čo mi ukáže celou rukou je lampa a sám od seba chce, aby som ho pochválila. Keď sa napríklad iba pozrie na lampu, on sa pozrie na mňa, ja nereagujem, tak potom sa pozrie opäť. Ukáže celou rukou a pozrie sa na mňa opäť atesi sa, lebo som ho pochválila.
Niektoré veci tiež rozozná. V knižke ukáže tak, že dá celú dlaň na zvieratko. Keď sa pýtam, kde je psík medzi plyšákmi, tak neukáže, ale chytí ho do ruky.
So mnou má taký vzťah, že chce veľmi často moju pozornosť, aby sme sa mojkali, dáva hlavu na mňa, oblizuje ma.
Cca 2 týždne začal používať ukazovák na stláčanie gombíkov a na skúmanie. Na ukazovanie nič.

Niekedy vydáva čudné zvuky a pozrie sa na mňa a smeje sa, aby som sa smiala aj ja.
Detičky, ľudia ho zaujímajú, všíma si ich, aj keď sme na novom mieste. Na detičky sa usmieva, aj keď ich vidí na obrázku.
Pri papaní povie mňa, alebo keď niečo pekne vidí, tak povie jeeeej a bľaboce inak veľa. Sem tam počujem slová, ktoré by aj sedeli k danej situácii. Napríklad minule som sa pýtala na niečo, odpovedal, áno/nie. Ale to bolo podľa mňa náhoda.

Myslíte si, že okrem ukazovania by boli ešte nejaké znaky autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, žiadne známky autizmu z daného textu sa mi nezdajú.

Ukazovanie prichádza okolo roka, vývin mi príde úplne normálny.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas