Prečo sa MMR vakcínou očkuje až v 15. mesiaci?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

chceli by sme v lete ísť do Chorvátska s 10-mesačným dieťaťom.

Aké nepovinné očkovania by malo absolvovať?

Nemôžeme ho dať zaočkovať MMR vakcínou skôr ako v 15. mesiaci?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo výnimočných prípadoch to je možné skôr (ak napríklad epidemiologická situácia je nepriaznivá v danom regióne) .

Štandardom je očkovanie v 15. mesiaci po absolvovaní základneho 3-dávkového očkovania Hexavakcínou.

Z nepovinných očkovaní máte v tomto na výber: Bexsero, Nimenrix proti meningokokom, po 1. roku Varivax proti kiahňam (to pokojne s MMR spojte). Ak chcete pred niečím dieťatko aktívne chrániť kvôli cestovaniu a množstvu ľudí, tak odporúčam proti meningokokom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas