Prečo sa trojročnej dcérke točí hlava?

Zodpovedané
27. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojročnej dcérky, ktorá má od nástupu do škôlky zdravotné problému. Opakovali sa jej infekty dýchacích ciest a doktorka jej nasadila Cefzil. Ako začala brať lieky, tak sa o dva dni jašila na posteli a točila zo strany na stranu. Zrazu len začala vyľakane ležať dole bruškom a nevedela sa ako keby vyzdvihnúť na nožičky na ružičky. Vyplašene pozerala a začala sa sťažovať, že sa jej točí hlavička.

Ako si to mám vysvetliť?

Odvtedy sa dcérka sťažuje na točenie hlavičky. Niektorý deň aj niekoľkokrát, niektorý deň vôbec. Hrá sa, zrazu len vyskočí na nohy a skríkne, že sa jej točí hlavička a ide sa pritúliť. Niekedy je to také, že mám pocit pre ňu silnejšej, niekedy len chvíľočka. Pediater nás poslal na vyšetrenie na krčné a nosné, neurológiu a očné vyšetrenie.

Neurologička to uzavrela tým, že podľa nej trojročné dieťa nevie povedať, kedy sa mu točí hlava. A na nosnom, že má zväčšenú nosnú mandľu, ale točenie hlavy je neuroligické.

Očné vyšetrenie sme ešte nestihli. Naša pediatrička to viac menej uzavrela, že to bolo spôsobene tým infektom a že mozog dieťaťa sa vyvíja.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité pre Vás je najmä zaver neurologického vyšetrenia a teda, že je dcérka neurologicky v poriadku.

Zväčšená nosná mandľa by nemala súvisieť s točením hlavy. Na očné sa ešte určite treba objednať, tu môže byť problém.

Nezdá sa Vám, že by to mohlo byť aj psychogénne? Prvýkrát sa jej zatočila určite, ale nie je to teraz skôr že jej ide o pritúlenie a pobyt v maminom náručí?


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich