Prečo trojmesačný synček zrazu nechce sám papať?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

mám trojmesačného syna, ktorý už pár dní nechce papať. Jedlo dostanem do neho vtedy, keď zaspáva, alebo počas spánku. Najskôr som ho plne kojila. Ale po mesiaci sme začali pridávať aj umelé mlieko, lebo odmietal prsník. Ja som si mlieko odsávala. Stále pil viac materského mlieka ako umelého.

Teraz mám málo mlieko, ale ešte cca 200 ml materského denne do neho dostanem. Niekedy (hlavne v noci) si dá aj z prsníka.

Prečo synček nechce zrazu papať sám?

Keď mu dám prsník, resp. fľašu, tak si chytí a odpije. Jeden - dva hlty a dosť. Potom sa na mňa usmieva s fľašou v ústach. Alebo jazykom odtláča, vypľúva.

Inak je v pohode, je živý a veselý. Ciká stále dosť, hoci pozorujem známky dehydratácie. Posledné dni je po 15. hodine mrzutejší a chce byť viac na rukách. Nie je to nič hrozné.

Za posledných 24 hodín vypil 830 ml.

Ide o chvíľkový problém, alebo mám ísť k lekárovi?ň

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

aké známky dehydratácie pozorujete?

To, že je mrzutý, nie je známky dehydratácie: To je málo pocikaných plienok, znížený turgor kože, nezáujem, apatia, poklesnutá fontanela.

830 ml denne je pekná dávka, viac nie je potrebné (rátame 120-150mg/kg telesnej hmotnosti - ak má 5 kíl, tak krát 150 ml - to je 750 ml - čiže dávka 830 ml je dokonca viac - čo nie je problém).

Kŕmiť dieťa počas zaspávania ešte ako tak ale pri zaspatí - to si neviem ani predstaviť. Keď dieťa spí, tak spí a nerušíme ho.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas