Prečo vznika SIDS až do jedného roku?

Zodpovedané
30. jan 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku ohľadom SIDS https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Prečo sa to deje až do jedného roku?

Myslíte, že sa bábätko udusí a prestane dýchať?

Moja dcérka nechce spať bez mojej prítomnosti. Postieľku má prisunutú a musí ma cítiť.

Nie je SIDS taký bežný jav?

Ako prospieva pri tomto probléme dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

najväčšie percento je do 4 mesiacov. Potom dosť rapídne klesá a v roku už je výnimočný výskyt SIDS.

Je úplne normálne, že deti chcú spať pri nás a cítiť nás. Sme ich všetko a oni chcú mať istotu, že nie sú sami. Je to prirodzené a naozaj normálne. Prečítali ste si aj stať o bezpečnom spánku? Ak dodržiavate zásady, SIDS sa minimalizuje.

Dojčenie prispieva najmä tým, že dieťa sa pravidelne budí a neupadá do hlbokého spánku. Zároveň dojčiaca matka má ľahší spánok a chtiac nechtiac dieťa viac kontroluje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas