Predčasne narodená štvormesačná dcéra si nechytá nôžky rukami. Je nutná rehabilitácia?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka sa narodila v 33. týždni a 4 týždne strávila v nemocnici. Teraz má 4 mesiace a 1 týždeň. Včera som bola s ňou na neurológii. Lekárka skonštatovala, že sa jej rozlieva bruško. Vraj nemá svaly na brušky. Máme cvičiť a chodiť na rehabilitácie. Vraj by si mala chytať už nôžky do rúk, ale ona to ešte nerobí. Hlavičku drží krásne.

O hračky záujem má, ale sama ich nechytí. Keď jej strčím hračku do ručičky, tak o chvíľu ju pustí. Asi pred týždňom začala skúmať a obzerať rúčky. Osoby sleduje, smeje sa.

Je rehabilitácia nevyhnutná?

Ako jej môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, rehabilitácia je nutná a výsledok bude určite rýchlejší, keď na ňu pôjdete. Navyše ranný psychomotorický vývin veľmi ovplyvňuje celý život jedinca (do budúcnosti bolesti chrbta, hlavy, rôzne zakrivenia), takže nie je dôvod nerehabilitovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas