Prospieva moja dcérka?

Zodpovedané
28. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcérku, ktorá je dojčená a prikrmovaná umelým mliekom od prvého týždňa. Cez deň často bojujeme s bojkotom prsníka. Prisáva sa viacmenej iba po prebudení. V noci problém nemá a dojčí sa 2x.

Cez deň má asi cca 3 dávky umelého mlieka. Kvôli vracaniu som skúsila Sunar AR a našťastie sa to zvracanie aj zlepšilo. Aj po kojení si už skôr len tak ublinkne.

Problém je, že najviac na jednu dávku vypije asi 90 - 100 ml umelého mlieka, viac už nechce. Fľašku vypľuje a často si potom začne hneď cucať ruky.

Pôrodná váha bola 3 170 g, 1 mesiac 3 800, 2 mesiac 4380, 3 mesiac 4 900, 4 mesiac 5 570 g.

Je to naozaj tak málo, aby som sa mala obávať o jej vývoj?

Absolvovali sme aj usg bruška, tam mala potvrdený reflux. Pani doktorka ešte vravela, že to môže byť aj ABKM. Predpísala Nutrilon Allergy Care, lenže ten dcérka aj po dosladení odmieta. Stolicu máva obdeň alebo 1x denne.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčatá majú v pusinke ruky, hračky, Vaše ruky, vlasy atď v podstate nonstop, je to spôsob akým objavujú svet a nie príznak hladu.

Čo sa týka dcérkinho prospievania prírastky na váhe sa zvyšujú, v rastovom grafe sa posúva smerom k vyšším hodnotám, takže sa nemusíte obávať.

Dosládzať mlieko sa nemá!!! Napísali ste, že grckanie po AR ustupuje, takže alergia na BKM to určite nie je.

Frekvencia stolíc je v norme.

Od ukončeného 4. mesiaca ( v deň, keď nadobudla 4 mesiace) môžete začať dávať nemliečne príkrmy. Začnite so zeleninou (zemiak), po 3 dňoch ďalší druh (mrkva, brokolica, tekvica). Vždy zaradiť navyše iba 1 zeleninu a počkať 3 dni, či nebude reakcia (na koži, stolica, vracanie). Po 14 dňoch môžete pridať mäsko. Po ďalších 14 ovocie, a lepok. Alebo sa poraďte ohľadom príkrmov so svojou pani doktorkou, každý lekár má svojské odporúčanie.

Dôležité je, že už môžete začať a myslím, že tým sa ešte viac vyrieši Vás problém s grckaním a dcérka aj začne rýchlejšie priberať. Dojčiť neprestávajte, ideálne do roka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas