Salmonela u škôlkara. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom salmonely.

Je možné, že keď má dieťa salmonelu, tak sa môžem nakaziť aj ja?

Ako sa dá ňou nakaziť?

Je možné, že ja mám salmonelu, o ktorej neviem a dieťaťu to diagnostikovali výterom?

Ako zistím na sebe, či mám alebo nemám salmonelu, aká ma byť stolica u dospelého pri salmonele ak nemá ani horúčku ani nevracia?

Ako môžem pomôcť dieťaťu, aby to prekonalo?

Teplotu, hnačku ani vracanie nemá. Má nasadený sirup na zmäkčenie stolice.

Môžem mu aj naďalej podávať probiotiká Biopron Forte?

Čo z jedla môže teda okrem diétnych ryže, mrkvy, mäsa?

Môže sa napr. palacinkové cesto alebo halušky s maslom, tvaroh alebo kapustu, môže napr. nejaký suchý keksík, jogurt?

Ďakujem

Dobrý deň,

salmonela sa prenáša jedlom (zle spracované vajcia, mäso, alebo zle umytá zelenina ovocie). Prejavy sú najmä hnačky, teploty a bolesti bruška.

Liečba, ak nie je závažný priebeh s dehydratáciou a extrémne vysokou zápalovou reakciou, tak je iba probiotikami a vhodnou stravou (bez mlieka, vajec,) pri hnačkách suchá strava - ryža, cestoviny, vývar, zemiak, ovocie bez šupky, banán.

Probiotiká môžete, sirup na zmäkčenie stolice pri salmonele nebýva štandardným doplnkom.

Jogurt, palacinky, maslo nie. Suché halušky s troškou olivového oleja pokojne. Tvaroh nie. Kapustu apriori môže. Suchý keks taktiež. Závisí však veľmi od formy, ak už stolice nie sú riedke, nemá teploty, tak stravu postupne zaraďovať pokojne normálnu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas