Skoro 8 mesačný syn veľa plače. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom skoro 8 mesačného syna, ktorý veľmi veľa plače.

Zo začiatku sme si mysleli, že ho bolí bruško, čo pediatrička vždy odignorovala. Povedala, že to do 6 týždňov prejde. Keďže to neprechádzalo, tak som vždy vyjadrila svoje obavy a ona povedala, že do 3 - 4 mesiacov to prejde. Vraj bruško si ešte nezvyklo na inú výživu ako v maternici.

Posledné mesiace mi to už vôbec nepripadá ako keby ho niečo bolela. Veľa ho nosím na rukách a len to pomáha. Striedam všetky aktivity, ktoré aspoň trochu pomôžu. Hráme sa s klavírom, dávam ho sedieť, dávam mu jesť chrumky, skúšam sa s ním blázniť. Ale najviac zo všetkého ho nosím na rukách. Nosič odmieta. Vzpiera sa v ňom a vydrží v ňom iba keď je unavený a zaspí.

Denne ho nosím na rukách 12 - 14 hodín a mám obavy, že to spomaľuje jeho vývoj. Iné deti sa už dávno plazia a štvornožkujú, chodia popri nábytku. Môj nič. Položím ho a on neuveriteľne kričí a plače.

Väčšinou je pokojný ráno chvíľku po zobudení a večer po kúpaní. Tieto chvíľky sa ho snažím udržať čo najviac na brušku. Zvyšok dňa je o nosení na rukách a o kriku. Nemám kedy ísť na wc a nemám čas sa najesť.

Je to v poriadku?

Môže byť za tým nejaký zdravotný problém?

Mám žiadať nejaké vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

asi ste trošku spravili chybu na začiatku, že ste si syna privykli tak intenzívne na nosenie na rukách. Ja osobne si naozaj neviem predstaviť situáciu, že by som mala dieťa nosiť 12-14 hodín denne.

Veď to je skoro celý aktívny čas dňa, kedy potom máte čas existovať? - je pochopiteľné, že nemáte. Zároveň, dieťatko potrebuje stimuly - mal by sa už veru plaziť, už pomaly začínať loziť po štvornožky.

Je vhodné povedať obvodnému lekárovi, že dieťa sa neplazí, neštvornožkuje, nesedí a ten by ho mal vyšetriť a prípadne pri nejakých zisteniach odoslať na neurológiu.

Čo sa týka plaču, neviem či ste skúšali niečo zmeniť v strave, pridať Espumisan, probiotiká (do tých 3-4 mesiacov úporný plač naozaj najčastejšie spôsobujú brušné koliky).

V tomto prípade keď už má 8 mesiacov, koliky nie sú také časté a teda by som to týmto "neospravedlňovala".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas