Skoro trojročné dvojičky ešte nerozprávajú. Kde máme hľadať príčinu?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojich dvojičiek. O štyri mesiace budú mať 3 roky a stále ešte nerozprávajú, nosia plienky a nevedia sa bez pomoci najesť.

Narodili sa v 37. týždni tehotenstva. V inkubátore neboli, lebo mali dobrú pôrodnú hmotnosť.

Môže byť ten pomalý vývoj spôsobený tým, že sa narodili predčasne?

Každý deň im čítam z knihy, snažím sa s nimi komunikovať tak často ako sa mi dá. Okrem nich mám ešte dve staršie deti, a to 6 ročnú dcéru a 5 ročného syna.

Môže byť aj televízia, resp. pozeranie rozprávok, ďalšou príčinou prečo nerozprávajú?

Boli sme pred pár dňami s nimi na prehliadke a pani doktorka náš odporučila na neurológiu.

Čo nás tam čaká?

Ďakujem

Dobrý deň,

prešetrenie je určite potrebné. Na neurologickom vyšetrení ich lekár - neurológ neurologicky prešetrí - trošku s nimi "pocvičí", poklepká, bude si všímať ich motorické ale aj mentálne prejavy, prípadne si natočí EEG - na hlavu čapicu, ktorá sníma evokované potenciálny mozgu. Ďalej bude postupovať podľa výsledkov jeho vyšetrenia.

Vaše detičky počujú dobre? Aj to je možná príčina, prečo nerozprávajú, aj keď nakoľko ani nie sú odplienkované a nevedia samé papať asi skôr bude nejaký neurologický problém.

Príčiny môžu byť aj predčasný pôrod, aj rôzne iné faktory - aký bol pôrod, čo sa stalo pred pôrodom, či ste nemal infekciu počas tehotenstva, aké lieky ste užívali atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas