Skoro trojročný syn kaká iba do plienky. Ako ho naučím chodiť na wc?

Zodpovedané
12. feb 2021

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 9 mesiacov a od augusta 2020 je odplienkovaný. Cikanie pochopil do 4 dni a pekne sa vypýta a povie. Problém je však kakanie. Kaká len v stoji a vypýta si plienku. Aj samotné kakanie mi oznámi: "Mám plienku". Chytá si či má. A ide kakat. Keď mu nedám plienku, tak si ju ide sám vziať. A keď nedám, nevykaká sa.

Akonáhle ho dám na wc redukciu, či nočník kakať, tak len sedí a nakoniec mi povie: "Nejde to". Cely rituál chápe, no v tomto som zúfalá. Motivujem ho, aj knižky máme kúpené o wc, kakaní a hovienkach.

Kvôli kovidovej situácii sa nemôžme stretávať s rovesníkmi ako v lete (ti ho potiahli aj k cikaniu). Ja mu plienku dám, lebo nechcem, aby mi zadržiaval stolicu. Už sa to snažíme vyše 3 mesiacov a nič nezaberá.

Cez noc a aj cez denný spánok má suché plienky.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že všetko robíte svedomito.

Asi by som vzhľadom k tomu povedala - nechajte to nateraz tak. Hoci vek na to má, ale asi na to nie je pripravený, každý si ide svojím tempom.

Vyskúšajte za mesiac, pri deťoch to je obrovský čas, počas ktorého sa stav môže radikálne zmeniť

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas