Štikútka u mesačného synčeka. Je to náznak problému?

Zodpovedané
29. júl 2020

Dobrý deň,

mesačnému synčekovi diagnostikovali reflux. Začala som ho dojčiť vo vyvýšenej polohe a odvtedy má po každom dojčení štikútku, keď ho dávam odgrgnúť.

Môže to byt náznak nejakého problému?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie štikútka nič neznamená - v zmysle problému. Dochádza iba k podráždeniu n.phrenicus - je to nerv, ktorý "zásobuje" bránicu a jeho podráždením dochádza k štikútke.

K podráždeniu dochádza buď hltavým jedením, nesprávnou technikou jedenia/dýchania, keď sa rozruší chce niečo rýchlo povedať, alebo sa smeje.

Asociácia refluxu a štikutky je navyše bežná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas