Sú "brušáky" u 3-mesačného bábätka v poriadku?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

moja 3-mesačná dcérka začala robiť tzv. "brušáky". A to na rukách, pri ležaní, sedení v sedačke. Vlastne stále, keď je na chrbte. Zmena polohy nezaberá. Teda jedine vtedy, keď ju položím na bruško. Avšak tak nechce byť dlho. Snažím sa ju aj zamestnať hračkami a ukazovaním niečoho. To zaberie iba chvíľku, potom sa dvíha zase. Riešila som to aj s jej pediatrom a vraj je to v poriadku. Tak sa chcem teda uistiť, či to netreba nejako riešiť.

Sú "brušáky" u 3-mesačného bábätka v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

brúšakovanie nie je v poriadku. Dieťa namáha na to svaly dobre vyvinuté, preťažuje krčnú chrbticu. Ak to dcérka robí, treba ju vtedy zobrať na ruky, či dať ju na bruško.

V tomo veku by mala mať veľmi rada polohu na brušku. Mala by už pásť koníky a byť na brušku spokojná. Ak nie je, tak je vhodná kontrola fyzioterapeutom na zistenie toho, či nemá slabšie bruško, diastázu...

Ak používate sedačku - chápem, že lehátko - tak ho úplne odstráňte. Aj to býva faktor prečo deti brušákujú.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas