Súvisí bolesť krku so zápalom mozgových blán?

Zodpovedané
3. jan 2023

Dobrý deň,

môj 4-ročný syn má 4. deň ovčie kiahne. Nemal teplotu, ani iné vedľajšie prejavy. Má iba výrazne zväčšené uzlíny za ušami, ktoré sú na dotyk bolestivé. Vzadu na krku má niekoľko kiahni a vraj ho bolí krk pri záklone hlavy dozadu.

Môže to mať súvis so zápalom mozgových blán?

Môžu byť uzliny zväčšené aj vo vlasovej časti?

Tam má hrčky a viem, že kiahne to nie sú.

Kedy je možné po kiahňach očkovať proti meningokokom?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesť hlavy pri pohybe dozadu bez iných príznakov nie je príznakom zápalu mozgových blán.

Ak sú navyše prítomné uzlinky, bolesť je nimi ľahko vysvetliteľná. Uzliny môžu byť zväčšené aj vo vlasatej časti hlavy vzadu na zátylku, aj nad uškami.

Očkovanie závisí podľa priebehu ochorenia a nutnosti liečby. Nedá sa zovšeobecniť. Aspoň mesiac by som určite vydržala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas