Syn vraj prekonal mononukleózu, ale lekár ho nelieči. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
19. jan 2020

Dobrý deň,

moje dieťa prekonalo podľa pediatra mononukleózu. Ale nič jej nedal, ani sa k tomu viac nevyjadril. Dieťa je choré už od decembra. Malo dvoje antibiotiká, sirupy, cmúľacie Tantum verde.

V nose moraxelu a streptokoka, povlak na mandliach, nechutenstvo. Iba prežúval. A keď sa ráno zobudí, tak ho boli okolo pupka.

Brali mu krv na toxoplazmózu a výsledok je negatívny. Stále má zelené soplíky.

O aký problém môže ísť a čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mononukleóza sa nelieči antibiotikami, nakoľko je to vírusové ochorenie. Na liečbu stačia symptomatické lieky (od teploty, od bolesti hrdla, niečo do nosa pri výtoku).

Pri mononukleóze je dôležitý pokoj na lôžku a izolácia - nakoľko dochádza k oslabeniu imunity a u detí, ktoré nemajú pokoj na lôžku a nie sú izolované. Následne dochádza k zvýšenej chorobnosti.

Ako podporná liečba sa môže predpísať Isoprinosine sirup a je vhodné nasadiť vitamíny skupiny B.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas