Synček ide na operáciu slabinovej hernie. Kedy najneskôr musí byť zaočkovaný povinnou treťou dávkou?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom najvhodnejšieho času na očkvanie synčeka treťou dávkou (záškrt, tetanus).

Synček mal 30. januára mal 10 mesiacov. 24. februára bude mať operáciu slabinovej hernie.

Čítala som, že od vakcíny má byť 6 týždňový odstup.

Kedy by bol najideálnejší čas na očkovanie?

Môže byť podaná tretia dávka aj v prvom roku?

Kedy najneskôr by mal byť zaočkovaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem o tom, že by mal byť rozostup medzi očkovaním a operáciou 6 týždňov. Úprimne v tom nevidím logiku, ale ak Vám tak povedali operatéri, rešpektovala by som to.

Medzi 2 a 3. dávkou očkovania má byť rozostup aspoň 6 mesiacov. Ak to spĺňate, zaočkovala by som ho ešte pred operáciou - teraz. Ak nie, tak následne po operácii. Očkovanie nie je ohraničené horným limitom na jeho stihnutie, ale má sa odkladať čo najmenší čas, aby bolo dieťatko najlepšie chránené. Dávka teda môže byť pokojne podaná aj v 1. roku života.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas