Synček má zdvojenú obličku. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
31. jan 2021

Dobrý deň,

moje bábätko má zdvojenú obličku. Pri prvom sone ako sme odchádzali z pôrodnice bola synčekovi zistená zväčšená oblička a kališky s týmito hodnotami:
DS vl kališky rozšírené do 6,5 mm, panvička extrarenálne 8,5mm, bez stázy.

Po trojmesačnej kontrole mu ž bola zistená zdvojená oblička s týmito hodnotami:
Usg. Obl. Bilat. Primeranej veľkosti, kôra, parenchym bpn, vpr. DS bez stazy a dilat.,
Vľ. Susp. Zdvojený DS, v hornej časti DS do 8,5 mm, v dolnej časti do 5 mm, panvička 6,5 mm bez známok stázy.
Močový mechúr naplnený ostrých kontúr.

Čo to znamená?

Čo nám odporúčate?

Znamená to zdvojenie problém?

Primárka vravela, že sa to rastom môže upraviť. Kontrolu nám dali znova o 3 mesiace.

Je to postačujúce, alebo je potrebné ísť aj na nejaké ďalšie vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to problém, ide o zdvojený dutý systém, tzv ren duplex. Ak je táto vrodená chyba bez poruchy odtoku moču, nie je dokonca dôvod len kvôli tomu na sledovanie v nefrologickej ambulancii. Vy však budete sledovaná s bábätkom kvôli rozšírenému dutému systému.

Treba však zdôrazňovať vyšetrenie moču pri teplotách, ktoré by mohlo odhaliť možnú infekciu moč. traktu.

Iné vyšetrenie nie je potrebné. Ak je oblička zdvojená, z toho vyrásť nemôže, z čoho vyrásť môže je ten rozšírený dutý systém.

Prognóza je tak, či onak dobrá a okrem zvýšenej opatrnosti zo strany infekcie močových ciest sa niet čoho obávať.

Bábätko si často prebaľujte, najmä aby nebolo pokakané v plienke.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas