Trojmesačnú dcéru mlieka zapekajú, alebo po nich zvracia. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
9. aug 2020

Dobrý deň,

moja trojmesačná nekojená dcérka je na umelom mlieku od ukončeného 1. mesiaca. Celý druhý mesiac sme skúšali rôzne umelé mlieka. Niektoré ju zapekali (Beba Optipro, Kendamil, klasicky Nutrilon), niektoré vracala (Sunar, Nutrilon Profutura).

Od 10. týždňa sme jej dávali Beba HA. Zo začiatku bola ako vymenená, konečne usmiata, so záujmom o okolie. Po 2 týždňoch pitia tohto mlieka takmer hneď po jedení plakala a bola nepokojná. Takmer po každom jedení aj po 2 hodinách odgrcla už natrávené mlieko. Pije cca 100 - 110 ml na jedno jedenie, 5-6x denne.

Mysliac si, že možno má intoleranciu na laktózu sme od včera začali podávať Bebu AL 110 a sledovali, či sa stav nemení. Prve tri - štyri jedenia boli bezproblémové, ale dnes už grcká mlieko hneď po jedení. Neskôr aj natrávené mlieko.

Podávame jej aj BioGaia probiotiká.

Je toto normálny stav?

Jedná sa o nevhodný spôsob kŕmenia dieťaťa?

Je možné, že nesedí iba značka mlieka?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zrejme má dcérka reflux, a preto tak reaguje na každé mliečko. Nezdá sa Vám, že napríklad viac "preglguje", je nespokojná po tom ako sa uloží do postieľky po najedení?

Skúsila by som antirefluxové opatrenia: po napapaní mať dieťatko vo vodorovnej polohe aspoň 20 minút, nechať dobre odgrgnúť, dávať spinkať do vyvíšenej polohy (hlava asi v 20 stupňoch - podložením matracu postele alebo niektoré postele aj sú polohovateľné). Dávať papkať menšie dávky. Skúste na dávku max tých 90 ml, radšej dáte 7 x denne, môžete kúpiť prírodný prípravok Gastrotuss a dávať aj ten.

O každej zmene mliečka by mal byť informovaný Váš pediater, takže treba to aj s pani doktorkou riešiť, prípadne ak by aj ona zhodnotila, že je možný reflux, tak by mohla predpísať nejaké mliečko antirefluxné, ktoré je zahustené a teda bábätká po nich tak negrckajú. Dajú sa kúpiť aj voľne, ale píšem o všetkom by mal byť informovaný lekár, takže ho netreba obchádzať v tomto prípade.

Zmena mliečka vždy až po 5 dňoch - treba mu dať šancu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas