V akom veku je možné pri chorobe nechať dieťatko vypotiť sa v posteli?

Zodpovedané
1. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vypotenia sa dieťatka počas choroby.

V akom veku je možné pri chorobe nechať dieťatko vypotiť sa v posteli?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

potenie je reakcia organizmu na zvýšenú telesnú teplotu.

Fyziológia potenia sa pri horúčke je nasledovná : ochorenie spôsobuje prestavenie centra pre teplotu (to je nastavené nie na bežných 37stupňov, ale napr. na 40st.C).

Kým má dieťa s takto "prestavenou" telesnou teplotou aktuálne teplotu napr. 38st.C, bude mať zimnicu, triašku - ako reakcia tela na akoby podchladenie - to znamená, telo sa snaží teplo produkovať. Keď dosiahne teplotu 40st.C začne sa potiť.

Pri teplote nad 38-38,5 st.C dávame vždy antipyretiká podľa hmotnosti dieťaťa. Iba "vypotenie" určite nestačí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas