V akom veku odporúčate očkovanie proti meningokokovi?

Zodpovedané
25. nov 2021

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom očkovaniu proti meningokokovi.

V akom veku dieťaťa očkovanie odporúčate?

Odporúčate obe vakcíny- Bexero aj Nimenrix?

Alebo iba Bexero, kedže sérotyp B je na SK častejší?

Ako dlho trvá postvakcinačná imunita pri oboch vakcínach?

Ako dlho po očkovaní je dieťa chránené?

Ďakujem

Dobrý deň,

možné je očkovanie Bexsero po 2. mesiaci života, Nimenrix po 1. roku života.

V minulých rokoch tomu nebolo tak, že bol sérotyp B častejší. Vroku 2020 naopak bol častejší sérotyp C.

Pre najlepšiu ochranu je teda vhodné očkovanie oboma látkami postupne. Na očkovaní sa treba dohodnúť s lekárom, aké má zvyklosti.

Napríklad zaočkovať prvou dávkou Bexsero po 2 dávke povinného očkovania. Sú 2 podania s rozostupom 2 mesiacov. Potom preočkovanie posilňovacie, ktoré môže byť v 2. roku života. Existujú na to presné tabuľky podľa toho, kedy presne je očkovanie začaté.

A Nimenrix možno podať po 1. roku, teda aspoň mesiac po tretej dávke povinného očkovania. (je iba 1 očkovanie).

Najohrozenejšie skupiny pre meningitídu sú deti do 2 rokov Po kompletnom očkovaní je dieťatko chránené v detskom veku.

Viac informácii výrobca neuvádza.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas