Zisťuje sa u bábätka, či má zdedenú poruchu imunity pred očkovaním?

Zodpovedané
22. mar 2019

Dobrý deň,

mám 3,5 mesačného kojeného synčeka. Všimla som si, že mamičky sú nadšené, keď dieťatko zje niekoľko lyžičiek a množstvo chcú stále zvyšovať. Ja by som však chcela kojiť a zatiaľ nenahrádzať tuhou stravou kojenie, ale zároveň využiť imuno okno.

Stačí mu v rámci imunologického okna podať napríklad jednu lyžičku popučenej (pomixovanej) mrkvy a naďalej plne kojiť?

Od akého veku je vhodné, aby dieťatko malo jednu porciu jedla a nie materské mlieko?

Mám autoimunitný zápal štítnej žľazy zistený mesiac pred otehotnením. Som bez liecby, bez príznakov, štítna žľaza funguje zatiaľ ako u zdravej ženy.

Zisťuje sa u bábätka, či má zdedenú poruchu imunity pred samotným očkovaním?

Ďakujem

Dobrý deň,

u vášho synčeka je skoro na prechod na príkrmy, to je potrebné realizovať medzi 17.-26. týždňom života (podľa odporúčaní ak je dieťatko plne zdravé pokojne až po 26 týždni života).

Aj počas podávania príkrmov mamičky dojčia normálne, veď sama uvidíte, že on Vám viac ako jednu lyžičku najprv ani nespapá (počítanie lyžičiek je pre matku veľmi stresujúce, ak môžte, vyhnite sa mu). Takže s dojčením by nemal byť problém, určite doporučujem minimálne do 12.mesiaca.

Nedá sa povedať od akého mesiaca by dieťa malo mať porciu jedla ako hlavné jedlo nakoľko každí dieťa je iné, avšak každopádne, príkrmy sa zavádzajú preto, pretože výlučne materské mlieko je dostačujúce iba do 6.mesiaca veku dieťatka. Potom je potrebné prijímať príkrmovú stravu, odkiaľ dieťa čerpá potrebné makro aj mikronutrienty a samotné materské mliečko by mu už nestačilo.

Vaše problémy so štítnou žľazou u Vášho bábätka do budúcnosti môže aj nemusia byť, avšak nezvyknú sa u bábätiek zisťovať. Je však vhodné na Vaše ochorenie myslieť, ak vo vyššom veku bude mať nejaké symptómy, vyšetrí sa ako starší, aj keď u chlapcov sa stretávame s ochoreniami štítnej žľazy v podstatne menšej frekvencii ako u dievčat.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich