Zmiznú synovi hrčky na hlave, ktoré mu ostali po vákuovom pôrode?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

môjho syna som rodila vákuom. Teraz má 4 mesiace a na hlavičke má dve hrčky z vyťahovania zvonom.

Zmiznú mu hrčky z hlavičky?

Neurologička povedala, že to vyzerá na prilbu. Potom mi bolo povedané, že na prilbu to nie je, že to má medzi lebkou a kožou.

Doktor si ešte všimol, že syn má malú fontanelu a na hlavičke a čele má výraznú kosť, ktorá sa ťahá od nosu cez čelo až po hlavu. Vraj sa mu rýchlo zrastá lebka.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

hrčky sú kefalhematómy - je to subperiostálne zakrvácanie, ktoré je ohraničené lebečnými kosťami - čiže nie v mozgu, ktoré by ho ohrozovalo na živote a vývoji - laicky dobre vysvetlené, že je to medzi lebkou a kožou.

Väčšina kefalhematómov sa vstrebe do prvých mesiacov, Váš synček už má 4 mesiace, takže zrejme už začína osifikácia - kostnatenie - to znamená, že sa zrejme už nevstrebe a bude takýto kozmetický defekt pretrvávať. V minulosti sa robili punkcie (pichalo sa do kefalhematómu ihlou a krv sa vyťahovala), avšak v dôsledku rizika infekcií sa už momentálne nerobia, resp.robia minimálne, tak isto ako aj CT vyšetrenie a možný neurochirurgický zákrok - nakoľko je to chyba iba kozmetická.

Malá fontanela ešte môže byť otvorená, u niektorých detí sa uzatvára až do 6.mesiaca - ak je však ešte otvorená aj malá aj veľká fontanela, to vylučuje tvrdenie, že sa mu rýchlo zrastá lebka. Tu je akási nezrovnalosť - asi by som sa na to opýtala lekárky pri návšteve, aby som to ako matka lepšie pochopila.

Prilba sa indikuje na polohové anomálie hlavičky - keď je zležaná, vyvíja sa v inom tvare ako štandartne atď...

Odporúčam sledovanie neurológom a meranie hlavičky pediatrom aj naďalej a ďalší postup ako určí ošetrujúci lekár dieťatka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas