Znamená zmena stolice celiakiu?

Zodpovedané
24. jún 2022

Dobrý deň,

syn má 1 rok (o pár dní 1 rok aj 1 mesiac) a od nedele sa mu úplne zmenila stolica. V nedeľu bola silnozelená a zapáchajúca. Je na UM a zelenú máva bežne. Doktorka to neriešila. Odvtedy má riedku, svetlo žltú, nemal takú od zavedenia príkrmov s hnačkovitým zápachom (3x denne zhruba plná plienka).

V stolici má vždy nestrávené zvyšky potravy. Snažila som sa mu robiť diétne jedlá a dostal menej mlieka. Soľ a sladkosti nekonzumuje.

Pred asi 3 týždňami sme prešli zo Sunar complex 2 na 3. V správaní je jediná zmena, že zrazu nevie spať sám vo svojej postieľke.
Od narodenia mal rôzne druhy stolice. Striedavo zápcha a normálna. Ja som celiatička a podľa mojho gastroenterológa by som syna mala dať vyšetriť aspoň na genetiku, či zdedil vlohy.

Pediater však žiadnu zmenu stolice neriešil, ani výterom.

Môže mať virózu alebo bakteriálnu infekciu, alebo teraz reaguje na zmenu mlieka?

Očkovaný je na rotavírus.

Mám žiadať od pediatra výmenny list na detskú gastroenterológiu na vyšetrenie?

Môže pediater vykonať vyšetrenie aspoň protilátky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

skôr mi príde, že u neho ide o enteritídu (či vírusovú ci bakteriálnu). V tomto prípade by bol postup rovnaký - probiotiká LGG (Probiofix imun baby) a dieta niekoľko dní (uprednostniť ryžu, zemiak, cestoviny, banán, ovocie bez šupky) prípadne Tasectan na zahustenie stolice.

Ak bys tav pretrvával dlhšie bez zmeny k lepšiemu, tak by sa mohlo uvažovať o niečom inom (netolerovanie mlieka/spomínaná celiakia)

Pediater protilátky zobrať môže, nemusí dieťa nikam odosielať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas