Znižujú antivirotiká prirodzenú obranyschopnosť organizmu?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Je všeobecne známe, že po antibiotikách sa telo potrebuje dať dokopy a odporúčaju sa probiotiká.

Je taká istá situácia aj pobratí antivirotík (Isoprinosine)?

Znižujú imunitu?

Máme nasadiť probiotiká?

Ďakujem

Dobrý deň,

probitoiká sa odporúčajú už pri užívaní antibiotík, aby sa "telo", teda skôr zaťívací trakt nemusel "dávať dokopy". Totižto antibiotiká spôsobujú usmrtenie nielen "zlých"baktérii, ale aj tých prospešných v črevách. Preto sa odporúča pri ATB liečbe aj liečba probiotikami, aby sa kmene prospešných baktérii dodávali a nedochádzalo k niečomu ako hnačka, plynatosť. Proste zažívacie problémy.

Telo sa musí dať "dokopy" po ochorení, nie po liečbe antibiotikami. Imunita je "vyšpičkovaná", či ide o vírus, baktériu, mykotické ochorenie. Závisí však od priebehu samotného ochorenia, infekčnej dácky, sile patogénu a aj "pripravenosti" imunity, že ako dlho trvá rekonvalescencia po prebehnutom ochorení.

Pri nasadení liečby Isoprinosinom nie je nutná liečba probiotikami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas