11-ročný syn má Aspergerov syndróm a nechcú ho prijať do štátnej školy. Ako postupovať?

Zodpovedané
27. jún 2023

Dobrý deň,

môj 11-ročný syn má od škôlky problém so začlenením sa do kolektívu. Zistili mu Aspergerov syndróm a v súkromnej škole ho šikanujú. Dala som prihlášku do štátnej školy. Tam ho kvôli jeho diagnóze nechcú prijať, vraj potrebuje asistenta. Je to aj naša spádová škola.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Problémy so začlenením do kolektívu vychádzajú priamo z diagnózy Aspergerovho syndrómu, keďže takéto deti majú oslabenú schopnosť sociálnej interakcie a komunikácie. Dá sa to docieliť prácou s celým školských, resp. triednym kolektívom. U Vás sa to však viditeľne nestalo. Je nám ľúto, že má Váš syn skúsenosti so šikanovaním. Často to končí práve odchodom šikanovaného zo školy, agresor zostáva nepotrestaný a celá situácia je zametená pod koberec, kým sa neobjaví nová obeť.

K Vašej situácii máme niekoľko odporúčaní:

  • Pouvažujte nad schopnosťami Vášho syna včleniť sa do nového kolektívu, resp. fungovať v škole. Ak si myslíte, že by to zvládol bez asistenta, skúste sa so školou dohodnúť, že kým sa im ho nepodarí vybaviť, bude bez neho. Sú aj prípady, keď robí žiakovi asistenta rodič. Dôležitá je komunikácia so školou a ochota na oboch stranách.
  • Podľa zákona 245/2008 (školský zákon) §20, ods. 6 - https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2..., je riaditeľ spádovej školy povinný prednostne prijať na plnenie školskej dochádzky dieťa, ktoré tam má trvalý pobyt. Zväčša sa to však uplatňuje pri presťahovaní alebo pri prijímaní do 1. ročníka. Ak by bola trieda naplnená (zákon nehovorí nič o tom, že Vás môže odmietnuť kvôli potrebe asistenta), riaditeľ resp. školský úrad by Vám mal zabezpečiť, aby Vás zobrala iná škola.
  • Nakoľko Váš syn školu navštevuje, bolo by vhodné poradiť sa s miestnym školským úradom, resp. s centrom poradenstva a prevencie. Kontakty na regionálne úrady sú tu: https://www.minedu.sk/regionalne-urady-skolskej.... Mali by Vám poskytnúť najrelevantnejšie informácie.

Na konkrétnejšie rady však máme málo informácii o celej situácii. Ak by ste mali ďalšie otázky, resp. potrebovali pomoc, neváhajte nás kontaktovať.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.