Ako dieťaťu rozumne vysvetliť, že jeho súrodenec je autista?

Zodpovedané
11. júl 2023

Dobrý deň,

mám staršiu dcéru s Aspergerovým syndrómom a nedávno bol mladšiemu synovi diagnostikovaný detský autizmus. Dcéra je naozaj veľmi šikovná a múdra. Chodí do bežnej škôlky, kde ju pani učiteľky chvália. Vraj je vedomosťami popredu.

So synom je to ťažšie. Porozumenie má skoro nulové, zatiaľ je neverbálny, má veľa motorických prejavov zjavných na prvý pohľad (trepotanie rúčkami, chôdza). Dcéra sa veľmi často pýta, kedy pôjde aj on s ňou do škôlky, kedy bude rozprávať... Syn má 3 roky. O 6 mesiacov skúsime špeciálnu škôlku, ak sa tam dostane.

Dcérka niekedy už sama povie v obchode a na návštevách, že brat Vám nerozumie. Ona to pripisuje tomu, že je maličký.

Ako jej mám vhodne vysvetliť, že brat má autizmus?

Ako jej povedať, že nebude chodiť do normálnej škôlky ako ona?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Nepíšete aký je vek dcéry (predpokladáme, že asi 5 rokov) a ani či vie o svojej diagnóze. Preto môže byť naša rada len všeobecného charakteru.

Po prvé, ak dcéra pozná svoju diagnózu, aj keď len okrajovo, vysvetlite v čom sa líšia ľudia s poruchou autistického spektra od ostatných (problémy v komunikácii, porozumení, v identifikovaní a spracovaní emócií) a následne jej vysvetlite, že aj tieto prejavy sú odlišné u každého človeka, pretože sme jedineční. Hoci dcérka rozpráva, dokáže fungovať v bežnej škôlke a lepšie sa prispôsobiť, jej brat má problém práve v komunikácii a s porozumením toho, čo mu iní vravia. Vysvetlite jej, čím mu môže pomôcť (napr. vytvoriť si vlastný systém komunikácie). A naopak, čo by mala tolerovať (motorické prejavy).

V prípade, ak je príliš malá alebo nepozná svoju diagnózu, pomôžte si všeobecnými vyjadreniami. Napríklad, že sú choroby, kedy majú deti problém s porozumením a komunikáciou a jej brat má práve takúto chorobu. Dajte jej konkrétny návod ako to pochopiť, prípadne ako sa má k tomu postaviť a čo robiť, ako sa s tým zmieriť. Aj Aspergeri majú problém s porozumením, najmä pokiaľ ide o abstraktné pojmy. Používajte preto konkrétne situácie, prípady, návody.

Pri synovi odporúčame pracovať s logopédom, pretože so správnymi terapiami sa ešte môže rozrozprávať, resp. sa môže naučiť komunikovať iným spôsobom.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.