Ako riešiť extrémnu agresiu u 19-ročného syna s ADHD?

Zodpovedané
29. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ako ďalej, lebo som zúfalá. Syn má 19 rokov a má ADHD. Dostal lieky na sústredenie a spánok. Chodí teda k psychiatričke. Už od malička máva extrémne návaly agresie a čím je dospelejší, tým viac sa to vymyká spod kontroly. Ja sa obávam o jeho a aj naše zdravie.

Dnes to vyeskalovalo až tak, že keď ho manžel upozornil nech pri hre netrieska do stola, tak začal útočiť. Slovne a aj fyzicky. Našťastie manžel má 100 kg a dokázal ho spacifikovať. Syna od nervov triaslo a zo zúrivosti kopol zozadu do manžela! Nemajú dobrý vzťah.

Dokonca sa priznal, že by neváhal vytiahnuť nôž keby mohol. Odišiel z domu.

Čo máme robiť?

Je dospelý a my nevieme s ním fungovať v jednej domácnosti. Chodí stále na strednú a má 2 mladších súrodencov. Je nezodpovedný a nemá ani záujem o školu. Manžel tvrdí, že psychická choroba je výmysel. Vraj mu tie lieky vyhodí z okna, takže sa hádame aj my. Liek, ktorý má v príbalovom letáku aj agresivitu sa volá Atominex.

Možeme ho len tak vysadit?

Máme hľadať nového psychiatra?

Máme ísť k súkromnému kvôli nekonečnej čakacej dobe u štátnych?

Stále má totiž pedopsychiatra.

Pomohli by terapie?

Tvrdí o sebe, že je zlý, že má v sebe zlo.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Vaša situácia je naozaj náročná, ale skúsime Vám dať nejaké odporúčania.

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že hoci môže byť agresivita spojená s ADHD, dozrievaním CNS a vekom sa zväčša vytráca a zostávajú prevažne poruchy pozornosti a aktivity. Mozog sa vyvíja a mladý človek sa vie už lepšie ovládať. Keďže Váš syn má už 19 rokov, dozrievanie jeho CNS je už ukončené. Hľadali by sme preto vo Vašom mieste iný dôvod, prečo u neho pretrváva agresívne správanie.

Skúste požiadať o názor iného psychiatra. V synovom veku je možné navštíviť aj psychiatrov pre dospelých. Môžete skúsiť osloviť aj svoju poisťovňu so žiadosťou o druhý názor, v ktorej zdôvodnite svoju obavu o synove aj Vaše zdravie.

Lieky na ADHD sú len jedna strana mince. Navštívte aj klinického psychológa, ktorý synovi môže pomôcť, aby sa naučil zvládať svoje emócie a ovládať svoju impulzivitu. Tieto terapie často v kombinácii s liekmi dobré výsledky.

Ohľadom jeho agresívneho správania k okoliu by ste si mali uvedomiť, že hoci syna milujete, najprv musíte chrániť samu seba. Ak by ste boli zranená vy, ani synovi by nemal kto pomôcť. Pri agresívnom správaní sa snažte držať na dĺžku paže, aby Vás ani omylom nedokázal udrieť. Skúste zostať pokojná a najprv syna upokojte, až potom sa s ním porozprávajte o nevhodnosti jeho správania. Ak nedokážete byť pokojná vy, skúste sa vystriedať s manželom alebo opačne.

Ak by ste mali ešte nejaké otázky, môžete nás kontaktovať cez sociálne siete alebo cez profil na MK.

S prianím pokojného večera

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.