Má môj 4-ročný syn poruchu správania?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

kvôli sťažnostiam učiteliek zo škôlky som sa rozhodla riešiť synčekove nezvyčajné správanie. Má 4 roky, teraz nastúpil na druhý rok do škôlky. Vždy to bolo jedno energické a veľmi aktívne dieťa, ktoré len ťažko obsedí. Väčšie problémy so správaním sa začali po mojom nástupe do zamestnania. Prikladala som to tomu, že už nemám toľko času sa mu venovať. Máva ako keby výbuchy hnevu. Vtedy sám seba a aj nás hryzie, bije. Hlavne teda vtedy, keď nie je to, čo on chce.

Tieto výbuchy sa snažíme pomaly korigovať a veľa mu vysvetľujem prečo je to inak ako chce on.

Mňa a aj učiteľky trápi tzv. samomluva. Keď je nahnevaný - smutný, tak začne rozprávať sám sebe. Napr. "Si zlý, pôjdeš do basy, si zlý a maminka nepríde pre teba". Potom sa rozplače a plače dlho. Robí to občas aj doma, ale pomenej. Učiteľky sa s tým vraj ešte nestretli. Vraj sa to deje tiež väčšinou vtedy, keď sa mu niečo nepáči a má spraviť niečo čo sa mu nechce.

Ja mám trpezlivosti na rozdávanie, ale občas na neho aj zvýšim hlas. Manžel má trpezlivosti menej a nezhody medzi nimi sú častejšie. Kým ja sa snažím s kľudom vysvetľovať, manžel je výbušnejšej povahy a vyletí z neho občas čo nemá.

Mám pripisovať synove správanie tomu, že kopíruje otca?

Má naozaj nejakú poruchu správania, resp. nevie ako vyjadriť svoje emócie?

V škôlke sa hrá aj s deťmi, no niekedy sa hrá úplne sám, aby to bolo podľa neho. Hry na rolu mu problém nerobia. Často sa hráme na rôzne povolania a akože nakupujeme, varíme. Bojím sa, že má ozaj nejaký problém a chcem mu pomôcť, aby sa necítil tak frustrovane a nepochopene.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Vo Vašom príbehu vidíme viac možností jeho správania. Pokúsime sa Vám ich predostrieť, nakoľko najviac svoje dieťa poznáte vy a podľa Vášho popisu vidíme, že sa mu venujete a snažíte sa ho pochopiť.

Individuálne hry v škôlke - dieťa sa začína viac kolektívne hrávať prevažne až po 4. roku života. Táto schopnosť spoločne sa dohodnúť na hre a prispôsobiť sa sa musí u dieťaťa vyvinúť. Váš syn ju má už čiastočne vyvinutú, ale občas sa ešte potrebuje zahrať sám. Tak ako aj dospelý človek, tak aj on občas potrebuje, aby bol sám a mohol byť sám sebe pánom.

Hnev, vzdor a odmietanie doma i v škole - tento problém môže byť spôsobený manželovým správaním, alebo zdedeným temperamentom. Súčasne môže ísť aj o snahu o presadenie samého seba a svojich potrieb. Je nutné, aby ste ho na jednej strane pochopili. Na druhej strane mu musíte dať isté mantinely, kedy už toto správanie nie ste ochotná tolerovať.

Samomluva - toto nás dosť zaujalo, najmä to, čo hovorí. Je tam zrejme trošku pocit osamelosti, menšej pozornosti a odlúčenia od Vás. Súčasne nás zarazilo, že používa slovné obraty - si zlý, pôjdeš do basy, maminka pre teba nepríde. Dieťa v tomto veku málokedy pozná, čo je to "basa" pokiaľ mu to niekto starší, alebo dospelý nepovie a nevysvetlí aj význam slova. Taktiež slovný obrat - si zlý a maminka pre teba nepríde - nám pripadá zvláštny. Na jednej strane hovorí o jeho strachu, že ho už nemáte tak rada, že po neho neprídete, ak sa správa zle, na druhej strane sa nám zdá, že to od niekoho počul a uveril tomu. Či to už bolo staršie dieťa alebo dospelý, je potrebné mu vysvetliť, že aj keď sa vám jeho správanie občas nepáči, ľúbite ho a určite po neho prídete.

Veríme, že všetko dobre dopadne a prajeme vám veľa síl a trpezlivosti.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.