Šikana na 1. stupni. Čo ak nepomôže preloženie do inej školy?

Zodpovedané
1. jún 2024

Dobrý deň,

moja dcérka končí prvý stupeň základnej školy a má nastúpiť s celou triedou na druhý stupeň do susednej dediny. Akurát problém je ten, že 4 roky jej niektorí spolužiaci robia zle, občas sa do nej slovne navážajú, alebo jej berú veci a skrývajú. Boli časy, keď nemali problém ju opľuť, alebo kopnúť, alebo robiť nejaké naschvály. Ja to považujem za šikanu.

Učitelia sú na to slabí, alebo to nechcú vidieť. Dcérke sa kvôli tomu zhoršil prospech, odmietala chodiť do školy. Museli sme navštíviť psychológa, ktorý zmenu školy neodporúčal, že to nie je riešenie. Stav sa jej zhoršoval. Nakoniec hneď prvý školský deň po letných prázdninách ani nevošla do školy, každé ráno vracanie aj v škole, trvalo to asi 2 týždne, kým sa nejako dala dokopy, no i tak skončila pod dohľadom psychiatra a s liekmi. Po nejakom čase sa problémy vrátili a stále spomínala, že jej niečo robia. Nasledovala zvýšená dávka liekov.

Dcérka má traumu už, síce sa už naučila trošku brániť, ale stále jej pripomínajú, že ako vracala. Smejú sa z toho.

Čo môže byť, že jej pomôže ak nenastúpi do tej istej školy ako jej spolužiaci?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Z Vášho popisu môžeme konštatovať, že určite ide o šikanu. Navyše má dcérka závažné problémy. V tomto prípade je potrebné stretnúť sa s triednym učiteľom aj rodičmi agresorov a riešiť vzniknutú situáciu.

Ak to nepomôže, nasleduje komunikácia s riaditeľom školy. Píšete, že škola predtým zatvára oči, z čoho predpokladáme, že ste sa už pokúšala s vyššie uvedenými situáciu riešiť. Ďalším krokom je oslovenie zriaďovateľa, v tomto prípade obec. Ak nepochodíte ani tam, do úvahy pripadá školská inšpekcia a polícia, kde môžete podať podnet a doložiť lekárske správy, čím budete deklarovať, že zhoršenie psychického stavu dcérky vychádza z prebiehajúcej šikany v triede.

Oceňujeme, že ste s dcérkou vyhľadala odbornú pomoc. Na druhej strane nás mrzí, že to zašlo až tak ďaleko. Pokiaľ je v triede vytvorené jadro a ubližuje jej celý kolektív, jedna z možností riešenia je nanešťastie práve zmena školy. Pani psychologička mala pravdu, že zmena školy nie je riešenie, pretože šikanu v triede má riešiť už v zárodku predovšetkým škola samotná, avšak v z hľadiska ochrany obete je to niekedy jediná možnosť. Pokiaľ bude takéto správanie spolužiakov voči Vašej dcérke pokračovať aj nasledujúce roky, tak hrozí, že bude mať doživotné následky.

Porozprávajte sa v prvom rade s dcérou ako situáciu vidí ona, či by si skôr vybrala alternatívu inej školy, alebo má v triede aspoň jednu kamarátku, kvôli ktorej školu meniť nechce a podobne. Vaša dcérka musí mať pocit istoty a bezpečia a ak ho v škole nemá, odzrkadlí sa to v ďalších oblastiach.

Škola má k dispozícii smernicu k riešeniu šikanovania, podľa ktorej má postupovať. Jej celý názov je Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a je voľne dostupná na  internete. Problém, na ktorý poukazujeme už dlhodobo je v tom, že na Slovensku má aj škola obmedzené kompetencie, najmä ak nespolupracujú rodičia agresorov.

Tiež si skúste zistiť, aké sú možnosti prestupu na inú školu. Popýtajte sa aj na prístup učiteľov voči takémuto správaniu, skúsenosti rodičov a pod.

Veríme, že situácia sa vyrieši v prospech Vašej dcérky, ale v prípade potreby nás kontaktujte cez sociálne siete.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.