Aké mám možnosti, keď bude manžel na materskej?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Poberala som vyšší RP na syna, ktorý v apríli dovŕšil 3 roky. Na dcéru, ktorá má 1 rok mi nárok na materskú nevznikol a bude ju poberať manžel. Ja mám teda tieto 3 možnosti kým bude manžel na materskej:

  • ísť na úrad práce,
  • prihlásiť sa do ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov syna s tým, že do školky môže ísť na max. 4 hodiny,
  • platiť zdravotnú ako samoplatca.

Je to správne?

Platí to isté, aj keď bude poberať manžel rodičovský príspevok?

Môžem sa prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov s tým, že to prejde na dcéru a syn by mohol navštevovať škôlku celodenne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžete sa rozhodnúť pre jednu z možností, ktoré ste uviedli, pokiaľ materské a rodičovský príspevok bude poberať manžel.

Ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov sa môžete prihlásiť na druhé (staršie) dieťa, nie na to isté dieťa, štát platí poistné len za jedného rodiča, (manželovi = počas jeho materskej s mladším dieťaťom).

Počas poberania rodičovského príspevku záleží či manžel bude poistený v ZP ako zamestnanec, ako SZČO a nebol by už poistencom štátu.

S prianím pekného dňa,
Lenka