Ako by som mala postupovať, aby som neohrozila svoj nárok na výplatu materskej?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

aktuálne pracujem na dobu určitú do 31.8.2024. Nástup na materskú dovolenku mi vychádza od novembra 2024. Zamestnávateľ mi s vysokou pravdepodobnosťou nepredĺži pracovnú zmluvu, pretože pracujem v školstve a po 2 mesiacoch by museli hľadať za mňa náhradu.

Ako by som mala postupovať, aby som neohrozila svoj nárok na výplatu materskej?

Mohla by som pred koncom augusta nastúpiť na PN a spadalo by to do ochrannej lehoty?

Mám sa zaregistrovať od 1.9.2024 na úrade práce?

V ktorom z týchto prípadov by som si mala platiť dobrovoľné nemocenské positenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dobrovoľné poistenie nepotrebujete riešiť. O materské požiadate (už po skončení pracovného pomeru) z ochrannej lehoty.

Máte dve možnosti po skončení pracovného pomeru:

  • v prípade zdravotných problémov ísť na PN,
  • alebo sa zaevidovať na ÚPSVaR (môžu Vás posielať na rôzne pohovory a pod).

S prianím pekného dňa,
Lenka