Ako je to s odvodmi počas živnosti, keď istý čas budem aj na rodičovskom príspevku?

Zodpovedané
25. aug 2022

Dobrý deň,

od septembra si otváram živnosť a začínam pracovať. Zároveň som až do apríla 2023 na RD.

Musím si ako SZČO kým budem na RD platiť zdravotné poistenie?

Bude sa hraničná suma, na základe ktorej sociálna poisťovňa rozhoduje o platení odvodov rozratávať pri živnosti otvorenej od septembra na kalendárne mesiace, alebo je to vždy tých 6 799 eur a posudzuje sa kalendárny rok a nie štyri mesiace?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik povinnosti platenia sociálnych odvodov sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás či budete platiť preddavky alebo nie. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka