Ako postupovať v prípade nepriznanej materskej pre otca?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobrý deň,

máme 4-ročné a 2-ročné dieťa. Manžel si od januára podal žiadosť o materské na mladšiu dcérku. Ja som sa zatiaľ do práce nevrátila. Aby nám bolo materské priznané, musela som požiadať o zrušenie rodičovského príspevku. Manžel po podaní žiadosti o materské uzatvoril so zamestnávateľom novú pracovnoprávnu zmluvu na dohodu, kde pracuje z domu cca 10 hodín týždenne. Zamestnávateľ mu na túto dohodu uviedol podobný príjem ako z trvalého pracovného pomeru. Na základe tohto príjmu manželovi nepriznali materské. Argumentujú slovami, že skrátený výkon zárobkovej činnosti možno tolerovať iba v prípade, ak poklesol aj príjem. Nakoľko účelom materského je údajne nahradiť stratu alebo zníženie príjmu zo zárobkovej činnosti v dôsledku starostlivosti o dieťa.

Ako by ste postupovali?

Podali by ste odvolanie?

Nikde v zákone sme nič o takejto podmienke nenašli. Rieši sa vždy len príjem z práce, z ktorej sa počíta materské. Z tej sa príjem nesmie dosahovať. Ale o novouzatvorenej zmluve nie je reč.

Častokrát je tento postup podložený iba vnútornou smernicou SP.

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

SP kontroluje každé nemocenské poistenie otca. Skontroluje, že či je kratšia pracovná doba, či je iný druh práce a aj nižší príjem. V takýchto prípadoch posiela aj kontrolu IP na zamestnávateľa, či za danú prácu bola aj adekvátna odmena a nešlo o špekuláciu.

Takúto formuláciu síce uvádzajú, ale v zákone je uvedené, že z každého poistenia sa rozsah práce aj vyplatenie odmeny posudzuje osobitne. Každá pobočka má svoje výklady, svoje postupy. Či by ste uspeli s odvolaním, to veru netuším.

S prianím pekného dňa,
Lenka