Ako postupovať v prípade straty zamestnania ku dňu nástupu na materskú?

Zodpovedané
3. dec 2022

Dobrý deň,

mám pracovnú zmluvu na dobu určitú a v januári nastupujem na MD. Pokiaľ by mi bola ukončená pracovná zmluva ku dňu nástupu na MD, prakticky by som zostala bez práce.

Musela by som si počas MD alebo RD platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Musela by som sa nahlásiť na úrad práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

štát platí poistné na zdravotné poistenie za osobu, ktorá poberá materské, aj za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok.

Štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov jeho veku, ak nie je poistená ako zamestnanec a ani ako SZČO.

Ak budete poberať materské, alebo rodičovský príspevok, tak nie je možné súčasne poberať dávku nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka