Ako to je s odvodmi a fakturáciou počas maródky SZČO?

Zodpovedané
20. júl 2022

Dobrý deň,

som SZČO a v najbližších týždňoch ma čaká operácia, po ktorej budem 3 mesiace PN. Chcem požiadať sociálnu poisťovňu aj o nemocenskú dávku PN. Podmienky spĺňam. K tomu všetkému poberám rodičovský príspevok.

Je to problém?

Je pravda, že počas PN nemusím platiť sociálku a zdravotku?

Môžem počas tejto doby 3 mesiacov aj pracovať a faktúrovať?

Ako SZČO som 100% home office a prácu viem vykonavať aj z postele. V sociálnej poisťovni mi povedali, resp. sa ma opýtali, že načo žiadam PN, keď môžem pracovať.

Podľa toho, čo som sa dočítala je jediná podmienka dodržiavať režim a nič iné. Ten ja dodržím, keď mám home office. Nikde som sa nedočítala ako je to s prácou.

Ďakujem

Dobrý deň,

počas obdobia, kedy je SZČO uznaná za dočasne PN a má nárok na nemocenské, neplatí povinné odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.

Môžete faktúrovať a aj dosahovať príjmy z podnikania, ale nesmiete porušiť liečebný režim. Musíte byť na adrese, ktorú uvediete, kde sa budete počas PN zdržiavať.

S prianím pekného dňa,
Lenka