Budem mať ešte stále nárok na podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
30. nov 2022

Dobrý deň,

minulý rok som bola na rodičovskom príspevku a od januára 2022 som začala pracovať do polovice apríla. Z práce som však musela odísť, lebo sme sa sťahovali a nemala som ako cestovať.

Zaevidovala som sa na úrade práce. Neskôr sa mi naskytla príležitosť pracovať v tej istej práci, z ktorej som odišla a tentokrát som mala aj odvoz. V júni som nastúpila, ale prišlo mi vzápätí aj rozhodnutie, že mi schválili podporu v nezamestnanosti. Teraz mám problém, že synček začal chodiť do škôlky a každý druhý týždeň je chorý. Ja musím zostávať doma na OČR a v práci sa im to nepáči.

Keby som dala výpoveď zo zamestnania a idem na úrad práce, mala by som nárok na podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpanú dávku v nezamestnanosti si môžete dočerpať do dvoch rokov. Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka