Budem mať nárok na materskú, aj keď mi skončí podpora v nezamestnanosti?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

kvôli zdravotným komplikáciám som už dlhšiu dobu na PN. O 3 mesiace mi končí vyplácanie nemocenskej, no otehotnela som. Som zamestnaná, ale do práce sa nemôžem vrátiť, keďže som na rizikovom. Mám nárok aj na vyplácanie podpory v nezamestnanosti. Premýšľam, že by som v práci dala výpoveď a išla na úrad práce a poberala by som podporu. Na to, aby som dostala materskú, mám aj dostatok odpracovaných dní.

Budem mať nárok na materskú, aj keď mi skončí podpora v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dávku v nezamestnanosti máte vtedy, ak ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky/730 dní poistenia v nezamestnanosti.

Keď Vám skončí pracovný pomer, vyčerpáte ešte dovolenku a k zániku nemocenského poistenia dôjde v čase, kedy ste už tehotná, stihnete ochrannú lehotu. Ale počas podpory nebudete nemocensky poistená, ak by ste chcela ísť z UP na materskú, musíte zasa splniť poistenie 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. Tie dni si overte, či ich stihnete splniť.

S prianím pekného dňa,
Lenka