Budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti?

Zodpovedané
13. aug 2022

Dobrý deň,

plánujem predaj bytu, nakoľko staviame dom. Chcem byť však oslobodená od dane, takže musí prejisť 5 rokov od nadobudnutia. Byt som nadobudla podľa LV 1x v roku 2017 a to na polovičný podiel. Následne v roku 2018 2x, kde už som vlastníčka iba ja.

Môžem teda byt predať už teraz v roku 2022, či až v roku 2023 po 21.3.?

Ďakujem

Dobrý deň,

priložený obrázok po zväčšení je dosť rozmazaný, ale malo by ísť o kúpnu zmluvu.
Vtedy platí, ak je nehnuteľnosť získaná do vlastníctva na základe zmluvy napr. kúpnej, darovacej, tak deň nadobudnutia nehnuteľnosti je deň vkladu do katastra nehnuteľností.

Pozrite si Rozhodnutie o povolení vkladu a tam je dátum povolenia vkladu. Ten bude pre Vás rozhodujúci, kúpna zmluva z 2018 má zrejme marcový dátum, povolenie vkladu môže byť až aprílový. Vtedy budete iba vy vlastníkom. Následne počítate 5 rokov, aby ste splnili oslobodenie od dane na celú nehnuteľnosť. Ak by ste ho predali skôr, napr. 12/2022 oslobodenie by sa týkalo iba 1/2 nehnuteľnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka