Čo musím vybaviť, keď si pozastavím rodičovský príspevok?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

momentálne som na RD, synček bude mať v máji 2 roky. Manžel by chcel ísť na materskú začiatkom leta. Ja chcem ostať doma do troch rokov synčeka.

Ako to poriešiť a čo vybaviť?

Príspevok zruším na 6 mesiacov, to viem.

Čo s odvodmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

v čase, keď už nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na RD s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka