Je možné dočerpanie podpory v nezamestnanosti?

Zodpovedané
30. nov 2022

Dobrý deň,

v marci 2021 som dostala výpoveď. Vo firme som pracovala 3 roky a firma končila činnosť v dôsledku pandémie. Neskôr som 2,5 mesiaca poberala podporu v nezamestnanosti, potom som sa zamestnala.

Teraz ku koncu roku som opäť dostala výpoveď v dôsledku znižovania stavov. Počula som, že by som mala mať nárok na zvyšok podpory v nezamestnanosti, ktorú som celú nedobrala v minulom roku, aj keď teraz nemám odpracované 2 roky.

Ak nenájdem hneď prácu, je možné dočerpať tých 3,5 mesiaca?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpanú dávku v nezamestnanosti si môžete dočerpať do dvoch rokov. Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka