Je v poriadku krátenie dovolenky počas materskej dovolenky?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

manžel je momentálne na materskej dovolenke, pričom počas nej pracuje u svojho zamestnávateľa na dohodu. Na výplatnej páske si všimol, že mu zamestnávateľ kráti dovolenku - niektoré mesiace mu ubral dva dni z dovolenky bez toho, aby ich mal preplatené, resp. vyčerpané.

Je to zo strany zamestnávateľa v poriadku?

Ak nie, ako by to mal manžel riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel je na rodičovskej dovolenke, aj keď poberá materské. Doba počas rodičovskej dovolenky sa nepovažuje za výkon práce, preto dovolenka za tieto dni sa môže zamestnancovi krátiť aj napriek tomu, že za dané obdobie poberá materské. Záleží koľko dní bude poberať materské v danom roku.

Ale na páske by sa to malo uviesť až vtedy, kedy by došlo už ku kráteniu (po 100 dňoch). Manžel nech sa informuje, prečo mu dovolenku krátili.

Manžel z pôvodnej pracovnej zmluvy nesmie mať žiadny príjem. Pracovať môže na dohodu a musí byť dohodnutá na iný druh práce.

Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej a bude sa zaujímať kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka. Sú s tým dosť veľké problémy, ak má otec na MD príjem (keď aj iné nemocenské poistenie zamestnanca).

S prianím pekného dňa,
Lenka