Kedy sa oplatí ísť SZČO mužovi na materskú?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

termín pôrodu mám v máji. Nárok na materské nemám, ale môj priateľ je už dlhé roky SZČO a platil si minimálne odvody. Tento rok mu však vyšla zaplatiť daň cca 1 000 eur. Vyššie odvody do sociálnej poisťovne bude mať od júla.

Kedy sa mu oplatí ísť na materskú, aby mu to vyrátali z vyšších odvodov?

Ďakujem

Dobrý deň,

u SZČO je rozhodujúce obdobie predchádzajúci rok.

Ak pôjde na materskú v 2024, tak sa bude brať do úvahy rok 2023. A to 6 mesiacov platené minimálne odvody, 6 mesiacov vyššie odvody.

Ak pôjde na materskú v 2025, tak sa bude brať do úvahy rok 2024. A to 6 mesiacov platené vyššie odvody, 6 mesiacov podľa podaného Daňového priznania za rok 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka