Kedy vzniká samostatne zárobkovo činnej osobe nárok na OČR?

Zodpovedané
27. jún 2023

Dobrý deň,

manžel bol od 02/2021 - 02/2023 dobrovoľne nemocensky poistený. Momentálne sa stal povinne nemocensky poistenou SZČO.

Vzniká mu nárok na OČR okamžite, alebo je to až po 270 dňoch?

Pokiaľ áno, započítajú sa mu tie dní DNP, alebo bude musieť aj z PNP mať 270 dní?

Je možné, aby manžel čerpal OČR na dcéru, s ktorou som momentálne ja na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

270 dní nemocenského poistenia sa sleduje len u dobrovoľne poistenej osobe. Je potrebné, aby mal zaplatené poistné na nemocenské poistenie (za obdobie posledných 5 rokov). Môže čerpať OČR aj v prípade, že ste na RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka