Kto platí odvody do zdravotnej poisťovne za SZČO počas PN?

Zodpovedané
19. júl 2022

Dobrý deň,

manžel bol po operácii 5 mesiacov na PN. Počas tohto obdobia mu sociálna poisťovňa priznala nemocenské a bolo mu aj vyplatené. Počas týchto 5 mesiacov čo bol na PN si neplatil zdravotné poistenie.

Dnes mu bol doručený výkaz nedoplatkov a zdravotná poisťovňa žiada doplatiť týchto 5 mesiacov, ktoré bol na PN.

Má poisťovňa na to právo?

Pred nástupom na PN manžel nemal žiadne nedoplatky voči zdravotnej poisťovni.

Ďakujem

Dobrý deň,

počas obdobia, kedy je SZČO uznaná za dočasne PN a má nárok na nemocenské, neplatí povinné odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.

Ak Vám doručili výkaz nedoplatkov, mala by tam byť kolónka pri výpočte typ platiteľa szčo/zamestnávateľ/štát. Skúste si to pozrieť. Ak by ste nevedeli, kľudne mi napíšte na email (nižšie uvedený).

S prianím pekného dňa,
Lenka